8 patarimai, kaip elgtis su autistu

Home / NAUJIENOS / NAUDINGI PATARIMAI TĖVAMS / 8 patarimai, kaip elgtis su autistu
8 patarimai, kaip elgtis su autistu

Labai dažnai mes vengiame kitokių žmonių ne todėl, kad esame netolerantiški ar iš prigimties linkę į diskriminaciją, o todėl, kad nežinome KAIP ELGTIS? Taip, autizmo spektro sutrikimą (ASS) turintis žmogus toks pats žmogus kaip bet kuris kitas, BET, jis turi savo ypatumų. Štai keli patarimai, kurie gali padėti bendraujant su ASS žmogumi. Kaip visuomet, genialumas slypi paprastume. Susibendrauti išties nesunku, vos kelios paprastos taisyklės.

Būkite kantrūs ir kalbėkite aiškiai

ASS žmonės iš dalis dažnai patiria sunkumus „skaitydami“ kitų žmonių emocijas, kūno kalbą ir užuominas. Todėl stenkitės kalbėti tiesiai ir aiškiai, nekurdami pernelyg sudėtingų sakinių konstrukcijų, nukreipiančių pašnekovą nuo pagrindinės pokalbio temos. Neverta tikėtis, kad ASS vienareikšmiškai supras jūsų pamerkimą akimi ir žvilgsniu siunčiamą informaciją, geriau tiesiog pasakykite viską aiškiai ir paprastai. Būkite kantrūs, jei jūsų pašnekovas ims uždavinėti klausimus, kad išsiaiškintų tai, kas jums atrodo akivaizdu. ASS daro tai ne tam, kad jus pakankintų ar susitelktų į mažareikšmes detales, o todėl, kad taip jiems lengviau jus suprasti.

Nepykite, jei jus neteisingai suprato

Bendraujant su ASS būna ir taip. Čia nieko baisaus, todėl neverta agresyviai reaguoti į situacijas, kai esate neteisingai suprasti. Jei matote, kad jūsų mintį neteisingai interpretavo, pasistenkite ją išdėstyti dar kartą aiškiau ir suprantamiau. Žinoma, tai daryti reiktų ramiai, nesusierzinus. Nereiktų versti žmogų jaustis kvailu vien dėl to, kad jis jūsų nesuprato teisingai.

Būkite pasiruošę sąžiningumui ir tiesmukumui

ASS būdingas tiesmukas ir sąžiningas bendravimas. Tai reiškia, kad sulauksite tiesių ir sąžiningų, kurie kartais jums gali pasirodyti pernelyg atviri. Tačiau taip yra ne todėl, kad jus norima įžeisti ar pastatyti į nepatogią padėtį. ASS žmonės „nesaldina“ savo kalbos ne todėl, kad jie nenori, kad jums būtų malonu, o todėl, kad tiesiog nemato tame būtinybės. Be to, jiems tai papildomas sunkumas – ASS ne taip lengva formuluoti savo mintis, o būtinybė sekti, kad jų kalbos forma būtų ne tik suprantama, bet ir maloni pašnekovui dar labiau apsunkina užduotį. Taigi nepykite, jei jums sąžiningai pasakoma, kad jūsų šukuosena šiandien nelabai arba pernelyg tiesmukai leido suprasti, kad šalia jūsų kažkas jaučiasi nekomfortiškai. Neieškokite potekstės ten, kur jos nėra. ASS sąžiningai sako tai, ką galvoja, neturėdami omeny jokių sudėtingesnių komunikacinių priežasčių, kaip tai daro nemažai įprastos raidos žmonių.

Nesitikėkite akių kontakto

Daugelis ASS vengia žiūrėti į akis net tuomet, kai bendrauja su artimais žmonėmis. Tai nereiškia, kad jūsų nesiklausoma bendraujant. Tiesiog daugeliui bet kokio amžiaus ASS žmonėms akių kontaktas – tai labai daug energijos reikalaujantis procesas. Vieniems žiūrėti į akis tiesiog nemalonu, kiti tai supranta kaip brovimąsi į asmeninę erdvę, kiti pameta koncentraciją, o ketvirtieji tiesiog jaučia fizinį diskomfortą. Priežastys, dėl kurių ASS žmonės vengia akių kontakto, gali būti įvairios. O kai kurie priešingai, visiškai neslepia akių ir komfortiškai jaučiai bendraudami akis į akį. Nepriimkite pašnekovo nusuktų akių kaip nesidomėjimu tuo, ką sakote. Priešingai, žiūrėdami žmonėms į akis pokalbio metu, ASS dažnai negali susikoncentruoti į pokalbį. Taigi elkitės supratingai, jei ASS bendraudami su jumis kreips dėmesį į jūsų drabužius ar aplinkos detales, vietoje to, kad žiūrėtų jums į akis. Tiesiog jiems taip lengviau bendrauti ir jūsų klausytis.

Nelieskite ASS neįspėję

Netikėtas taktilinis kontaktas ASS gali būti labai nemalonus. Tad nereiktų lįsti apsikabinti žmogaus, kurį jūs matote pirmą kartą gyvenimą, kad parodytumėte jam, kaip jūs gerai jį vertinate. Paprastos draugiškos šypsenos visiškai pakaks. Palaikymą ir meilę galima išreikšti labai įvairiais būdais ir visai nebūtina dėl eiti su žmogumi į fizinį kontaktą.

Stenkitės nekelti balso

Pernelyg garsus balsas gali išgąsdinti ASS žmogų ir jis užsisklęs, nes jaus diskomfortą. Todėl stenkitės su ASS taip pat, kaip elgiatės viešoje vietoje, kur nepriimtina rėkti ir garsiai klausytis muzikos. Stenkitės leisti laiką ramioje jaukioje aplinkoje, kur galima jaustis saugiai.

Nesistenkite pataikauti

ASS nereikia pataikavimo, jie kaip ir visi nori normalaus požiūrio į save ir normalaus žmogiško bendravimo. Todėl nensutebkite, jei į jūsų pataikavimą bus atsakyta nepasitenkinimu. Atminkite, kad ASS – tokie patys žmonės, kaip ir visi kiti, todėl nereikėtų su jais elgtis lyg su vaikais. Elkitės su jais, kaip su lygiaverčiais asmenimis. Gerbkite juos ir būkite su jais sąžiningi, vietoje to, kad susikoncentruotumėte į jų ypatumus. Jūs maloniai nustebsite, kai jums atsakys tuo pačiu.

Būkite kantrūs autostimuliaciniam elgesiui

ASS dažnai turi ypatumą kartoti tam tikrus veiksmus, nukreiptus arba į save, arba į aplinką. Iš esmės šie veiksmai kalba apie tai, kad žmogus bando į kažką tokiu būdu susikoncentruoti, jo galvoje vyksta gilus mąstymas. Be to, autostimuliacinis elgesys padeda ASS suvaldyti stresą ir emocinėmis perkrovomis. Taigi, jei jūsų draugas nesustodamas maigo kokį nors žaislą, kažką mykia po nosimi arba judina koją be jokios priežasties, nemanykite, kad su juo kažkas blogai. Stenkitės į tai nekreipti dėmesio ir elkitės supratingai. O taip pat atminkite, kad autostimuliacija gali būti ženklas, kad artėja emocinis sprogimas, kuris ASS kartais įvyksta dėl emocinių perkrovų. Todėl įsižiūrėkite į savo ASS draugą. Jūsų dėmesingumas ir palaikymas žymiai palengvins jiems gyvenimą.