Dešimt būdų, padedančių autistiškam vaikui suprasti kalbą

Home / NAUJIENOS / Dešimt būdų, padedančių autistiškam vaikui suprasti kalbą
Dešimt būdų, padedančių autistiškam vaikui suprasti kalbą

Loren Lowry

 

Mažų vaikų, kurie patiria sunkumų su kalbos suvokimu, tėvams tinkantis paruoštukas. 10 patarimų kalbos suvokimo lavinimui kasdienėse situacijose (be profesionalios pagalbos):

  1. Stenkitės būti vaiko akių lygyje ir pirmiausia įsitikinkite, kad jis žiūri į jus, prieš tai kai jam kažką sakote. Jei jis susikoncentravęs į kažką kito, pirmiausia atkreipkite jo dėmesį, pavyzdžiui, pastuksenus jam per petį.
  2. Stebėkite, kad aplinkos garsų lygis būtų kiek įmanoma mažesnis, kad vaikui būtų paprasčiau susikoncentruoti į tai, ką jūs sakote. Pavyzdžiui, išjunkite muziką ar televizorių, prieš duodami vaikui instrukciją.
  3. Sumažinkite instrukcijų lygį iki minimumo. Sakykite vaikui tik vieną trumpą instrukciją vienu kartu.
  4. Sumažinkite žodžių skaičių, kreipdamiesi į vaiką tuo lygiu, kuris jam suprantamas. Naudokite taisyklę “plius vienas žodis” — sakykite vaikui vienu žodžiu daugiau, nei gali pasakyti vaikas. Pavyzdžiui, sakykite vieną žodį, jei vaikas išvis nekalba, trumpas frazes iš 2-3 žodžių, jei vaikas gali pasakyti vieną žodį ir t.t.
  5. Lydėkite kalbą gestais. Pavyzdžiui, rodykite į batus, kais akote “Apsiauk batus”, atrba rodykite į kėdę, kai sakote “Sėsk”.
  6. Be rodomojo gesto lydėkite savo kalba atitinkama pabrėžiančia mimika, stenkitės kalbėti emocionaliai, kad įtrauktumėte vaiką.
  7. Kai kalbatės su vaiku, naudokitės vizualia pagalba, pavyzdžiui, naudokitės lentele “Dabar – po to”, reiškiančia konkrečias instrukcijas, vizualiu tvarkaraščiu.
  8. Pabandykite totalios komunikacijos metodą — pagrįskite savo kalbą alternatyvia komunikacija (tuo alternatyvios komunikacijos būdu, kurią naudoja ar mokosi naudotis jūsų vaikas). Pavyzdžiui, kai kuriuos savo žodžius lydėkite gestų kalbos gestais arba rodykite atitinkamą kortelę PECS.
  9. Elgesio situacijose komentuokite ir apibūdinkite vaiko veiksmus, tuo pačiu nepamirškite paprastinti kalbos ir kalbėkite taip, kaip įprastai su juo kalbatės. Pavyzdžiui, jūs galite pasakyti “žaislai”, kai jis ėmė tvarkytis žaislus, arba “batai”, kai jis nusiauna batus.
  10. Stenkitės reguliariai žaisti su vaiku ir tuo pačiu modeliuoti jo kalbą ir komentuoti jo veiksmus. Vadovaukitės vaiko interesais, įvardykite jo mėgstamus žaislus ir jo veiksmus komentuokite trumpomis frazėmis.

Šaltinis: https://1to1therapy.ca/