Kai vaiko pykčiai veda iš kantrybės

Home / NAUJIENOS / NAUDINGI PATARIMAI TĖVAMS / Kai vaiko pykčiai veda iš kantrybės
Kai vaiko pykčiai veda iš kantrybės

Nori padėti savo vaikui — pradėk nuo savęs! – Lesli Potter, purejoy auklėjimas

Kai Jūsų vaikas ant isterijos ribos, nuimti įtampą galite tik jūs. Tačiau jei jūs patys įsiaudrinę, padaryti tai labai sunku. Kai vaikas nustoja jus girdėti, jūs jaučiate, kad turite tuojau pat kažko imtis, kad sustabdytumėte nepageidaujamą elgesį. Atsakydami susierzinimu į vaiko agresiją, jūs ją tik stiprinate, ir dar labiau gilinate konfliktą. Geriausias būdas sustabdyti probleminį elgesį – parodyti vaikui gebėjimą valdyti savo emocijas, tam padės kelios paprastos taisyklės:

  1. Priminkite sau, kad nieko baisaus neįvyko. Jūs supykote ir praradote savitvardą — tai gali nutikti bet kam, ir pirma, ką reikia šioje situacijoje padaryti, — nurimti, suvokti, kad jūs saugūs. Tam giliai įkvėpkite ir lėtai iškvėpkite, suskaičiuokite iki trijų ir tuo pačiu sureguliuokite savo įsiaudrinusį kvėpavimą.
  2. Priminkite sau: jūsų vaikas blogai elgiasi ne tam, kad jus supykdytų ar įskaudintų. Probleminis elgesys – tai reakcija į aplinką, kuri gali būti pademonstruota kitaip. Vaikas kol kas tik mokosi bendrauti ir jam reikia jūsų pagalbos, kad išmoktų nusiraminti ir reikšti savo jausmus socialiai priimtinu būdu. Tai yra, vaikas taip elgiasi ne todėl, kad yra blogas, o todėl, kad nemoka elgtis kitaip. Bet mes galime jį išmokyti, nustatę elgesio priežastį (funkciją) ir pasiūlę alternatyvų elgesį ar priimtiną būdą išreikšti pyktį („Abos centro“ past.).
  3. Pirmiausia kontroliuokite save, o ne vaiką.  Jūs negalėsite padėti savo vaikui, jei patys esate įsiaudrinę. Prieš ko nors imdamiesi, šiek tiek palaukite ir nurimkite. Kai tik grįš jūsų savikontrolė, su vaiku įvyks tas pats. Jei taip nenutiko, pasinaudokite kitu patarimu.
  4. Išklausykite vaiką. Nuoširdus dalyvavimas, dėmesys problemai padės atkurti pasitikėjimo santykį, leis vaikui išreikšti savo jausmus. Kai jūs jautrūs vaikui, jam nebaisu jums parodyti, kas jo širdyje. Nesvarbu, pyksta mažylis ar nepatenkintas paauglys, viskas, ko reikia jūsų vaikui, tai kad jūs jį išklausytumėte. Pasakykite: „Tu, greičiausiai, labai nusiminęs, jei taip su manimi kalbi. Kas tau nutiko?“ ir klausykite. Žinoma, kai mes kalbame apie autizmo spektro sutrikimų turinčio vaiko probleminį elgesį – būtina nustatyti jo priežastį patiems. Vaikas negalės paaiškinti, kodėl jis pyksta, ar kodėl elgiasi netinkamai. Tačiau nustatyti probleminio elgesio funkciją ir parinkti tinkamą metodą darbui įmanoma tik „blaivia galva” („Abos centro” past.) Jūs jaudinatės, kad pastiprinsite probleminį elgesį, jei jį paskatinsite savo dėmesiu? Tai mažai tikėtina, kai vaikas jaučiasi išgirstas, jam nebereikia rėkti. Žinoma, ši taisyklė galioja ne visuomet ir ne visiems, kartais, jei probleminio elgesio funkcija yra dėmesys – jo rodyti nederėtų. („Abos centro” past.) Vaikai mokosi kontroliuoti savo emocijas mūsų pavyzdžiu. Jei atsakydami į jo riksmus jūs pereisite prie pakelto tono, jo pasąmonėje įsitvirtins šis elgesio modelis kaip teisingas. Žymiai sėkmingesnė taktika tokiu atveju – konstruktyvus dialogas, ramus pokalbio tonas. Žinoma, pavojingas elgesys reikalauja apribojimų. Tačiau jūs galite tai padaryti jautriai ir delikačiai, pasirūpindami emociniu saugumu. Ir ne, kai jūs siunčiate vaiką į jo kambarį, kad jis ten nurimtų, jūs nepadedate jam pasijausti saugiu. Savo elgesiu jūs sakote, kad tai, kaip jis elgiasi, ir tai, ką jis tuo metu jaučia – kažkas gėdingo ir gąsdinančio.
  1. Pakeiskite pykti atlaidumu. Jūsų vaikas ir toliau pyksta ir negali nurimti? Imkitės iniciatyvos ir ženkite pirmą žingsnį susitaikymo link, net jei jaučiate, kad teisūs jūs. Palikite aiškinimąsi, kas teisus, o kas ne, ir pažvelkite į situaciją vaiko akimis. Gali būti, už jo agresijos slepiasi nepasitikėjimas savimi ir baimė. Priėję kompromiso, jūs neužleidžiate pozicijų, tačiau elgiatės išmintingai, parodydami vaikui meilę ir atlaidumą.
  2. Pasiimkite pauzę. Niekaip nepavyksta nurimti, nes jūs abu įsiutę? Pasakykite vaikui: „Man reikia nurimti, o po to mes nuspręsime, kaip viską sutvarkyti“. Kai tik nurimsite, pasistenkite rasti būdą susitaikyti. Parodykite vaikui, kaip galima susitaikyti. Lieskite jį, apkabinkite, juokitės. Linksmas žaidimas padės atstatyti pasitikėjimą.

Jei pastebėjote, kad pykstate atsakydami į vaiko elgesį pernelyg dažnai, reikia su savimi padirbėti. Mes visi turime neišspręstų psichologinių problemų, atėjusių iš vaikystės. Vaikai atsitiktinai mus užgauna, netyčia priversdami vėl išgyventi nemalonius momentus. Tačiau sudėtingos situacijos leidžia išsiaiškinti savyje ir išspręsti savo vidinius konfliktus.

 

Šaltinis: http://www.ahaparenting.com/blog/angry-child-triggers-parent-control-self