Kuo užimti autizmo spektro sutrikimų turintį vaiką? (III dalis)

Home / NAUJIENOS / NAUDINGI PATARIMAI TĖVAMS / Kuo užimti autizmo spektro sutrikimų turintį vaiką? (III dalis)
Kuo užimti autizmo spektro sutrikimų turintį vaiką? (III dalis)

Vaikas auga, o kai kurie suaugusiųjų norai ir klausimai lieka tie patys – kuo užimti vaiką, kad jo laisvalaikis būtų ne tik turiningas, bet ir naudingas. Žaidimai, smagūs užsiėmimai, bendravimas svarbus ne tik įprastos raidos pradinukams, tai labai svarbų ir raidos sutrikimų turintiems vaikams. Kiekviena mama ar tėtis, auginantis kitokį vaikutį, žino, kad visuomenėje paplitęs mitas, kad autistukams nereikia dėmesio – ne tik klaidingas, bet ir itin žalingas vaikui. Nemokantis žaisti, negaunantis socialinio bendravimo vaikas patenka į uždarą ratą: jis yra atstumiamas bendraamžių, nes nemoka žaisti, o žaisti taip ir neišmoksta, nes neturi kur mokytis, bendraamžiai jo nepriima. Laikas sugriauti šį užburtą ratą, kas jei ne mes, kada jei ne dabar!

Užsiėmimai pradinių klasių moksleiviams, turintiems Aspergerio sindromą (AS)

Pradinėse klasėse autizmo spektro sutrikimą turintys vaikai pradeda vis labiau išsiskirti iš savo bendraamžių, dėl to gali patirti patyčias ir socialinį atskyrimą. Socialinių įgūdžių lavinimo užduotys gali padėti ugdyti tuos gebėjimus, kurie reikalingi santykių kūrimui. Be to, tobulėjant bendraamžių motoriniams įgūdžiams, kai kurie vaikai gali jaustis atsiliekantys. Stambiąją motoriką lavinančios užduotys gali padėti jiems neatsilikti.

  • „Šilta/šalta“: šie žaidimai padeda vaikui sutelkti dėmesį į apibūdinimą arba sekti nuorodas. Apibūdinkite objektą kaip įmanoma detaliau, tada paprašykite, kad vaikas parodytų jį kambaryje. Vaikams, kuriems suprasti sekasi sunkiau, galite apibūdinti vieną iš dviejų objektų ir prašyti vaiką pasirinkti teisingą.
  • Spėlionės: paprašykite vaiką užsimerkti ir duokite jam paprastą daiktą ar žaislą, pavyzdžiui kaladėlę ar puodelį. Paprašykite jį pačiupinėti ir apibūdinti (jeigu vaikas kalba). Nekalbančio vaiko paprašykite atsimerkus parodyti tą daiktą paveikslėlyje. Šis žaidimas padeda vaikams naudotis ne vien regėjimu, pažįstant supantį pasaulį. (Čia labai tiks žaidimas: “Katė maiše”, – Abos centras past.)
  • Nupiešk mano veidą: paprašykite, kad ant lapo popieriaus vaikas nupieštų didelį apskritimą. Savo veidu galite pademonstruoti jam įvairių emocijų. Paprašykite, kad vaikas nupieštų tokį veidą, kokį jūs rodote, ir padėkite jam įvardinti emocijas, pavyzdžiui, laimingas, liūdnas ar piktas.
  • Šokių vakarėlis: įjunkite savo mėgstamiausios muzikos ir suimprovizuokite šokių vakarą. Tai puikus būdas vaikams išmokti ritmo, skaičiavimo, treniruoti fizinę koordinaciją. Taip pat tai padeda sensorinei integracijai.
  • Lėlių vaidinimas: iš kojinių pasidarykite lėles arba su vaiko lėlėmis sugalvokite kokią smagią temą vaidinimui (tai puiki galimybė suvaidinti socialinę istoriją – Abos centras past.). Rengdami lėlių vaidinimą galite mokyti vaiką apie jausmus, ugdyti socialinius įgūdžius. Tai puikus būdas prieš kokį reikšmingą įvykį, pavyzdžiui persikraustymą ar išėjimą į mokyklą. Tai padeda vaikams suprasti, kaip vystosi situacijos prieš jose atsiduriant, taigi jie iš anksto žino, ko gali tikėtis.

Išmėginkite šiuos žaidimus, kuriuos galite atsispausdinti :[http://autism.lovetoknow.com/Games_for_Autistic_Children].

I dalis: http://www.aboscentras.lt/kuo-uzimti-autizmo-spektro-sutrikimu-turinti-vaika-i-dalis/

II dalis: http://www.aboscentras.lt/kuo-uzimti-autizmo-spektro-sutrikimu-turinti-vaika-ii-dalis/

IV dalis: http://www.aboscentras.lt/kuo-uzimti-autizmo-spektro-sutrikimu-turinti-vaika-iv-dalis/

 

Šaltinis: http://autism.lovetoknow.com/Activities_for_Autistic_Children

Vertė: Julija Davidonienė

2 thoughts on “Kuo užimti autizmo spektro sutrikimų turintį vaiką? (III dalis)

Comments are closed.