Kaip padėti esant sensorinei perkrovai?

Home / NAUJIENOS / NAUDINGI PATARIMAI TĖVAMS / Kaip padėti esant sensorinei perkrovai?
Kaip padėti esant sensorinei perkrovai?

Žmonės su sensorinės integracijos disfunkcija arba autizmo spektro sutrikimą turintys asmenys kartais gali pereiti į ūmią būseną- sensorinės perkrovos būseną. Neturintys disfunkcijos žmonės taip pat kartais gali išgyventi šią būseną, ypač jei jie labai jautrūs. Perkrovos atsiranda kai jie jaučia pernelyg daug sensorinės stimuliacijos, ypač tokios rūšies, su kuria jie ne itin gerai susidoroja. Galvokite apie tai lyg apie kokią panašią situaciją su kompiuteriu, bandančiu vienu metu perdirbti pernelyg daug duomenų. Žemiau aprašyta, kaip padėti žmogui, kuris patiria perkrovas:

Žingsniai

  1. Atpažinkite artėjančią perkrovą. Skirtingiems žmonėms perkrovos pasireiškia skirtingai. Jie gali atrodyti lyg išgyvenantys panikos priepuolį, susijaudinimą, atsijungti ar pulti į isteriją. Jei jūs žinote, kad žmogui disfunkcija, susijusi su sensorinės informacijos apdorojimu, tai bus teisinga numanyti, kad jam perkrova, o ne kokie nors laukinės prigimties išpuoliai. Jei susidaro vaizdas, kad žmogus prarado savybes, kurias įprastai turi, pavyzdžiui, kalbą, tai iš dalies tai gali būti stiprios perkrovos signalas. Jei jūs gerai žinote žmogų, jums lengviau pastebėti perkrovą, nes jūs gebate pamatyti specifinius jos požymius. Pavyzdžiui, dauguma autistiškų žmonių, kai persitempia, naudoja kitus stereotipinius būdus (pasikartojančius motorinius judesius), nei įprastai (pavyzdžiui, linguoja, kai patenkinti, ir mosuoja rankomis, kai persitempia), tačiau kiekvienam žmogui tai individualu.
  2. Sumažinkite triukšmo lygį. Jei jūs triukšmingoje vietoje, tai pasistenkite palydėti žmogų kur nors, kur tyliau. Duokite jam laiko apgalvoti jūsų klausimus ir savo atsakymus, nes perkrova turi savybę sulėtinti šiuos procesus. Jei jūs galite pakontroliuoti triukšmo lygį, pavyzdžiui, išjungdami muziką, padarykite tai.
  3. Nelieskite žmogaus ir nestumdykite jo.Daugelis žmonių, turinčių sensorinio suvokimo problemų, hiperjautrūs prisilietimui, ir prisilietimas arba mintys apie tai, kad juos gali kas nors paliesti, gali dar labiau apsunkinti perkrovą. Taip pat nepalinkite virš žmogaus. Jei jis sėdi arba jei tai mažas vaikas, nusileiskite į jo lygmenį, o nesimosuokite virš jo.
  4. Nekalbėkite daugiau nei būtina.Užduokite klausimus, jei to reikia tam, kad suteiktumėte žmogui pagalbą, tačiau nesistenkite pasakyti ką nors raminamo arba imtis dar kokio nors pokalbio. Kalba – įeinanti sensorinė informacija ir tai gali dar labiau apsunkinti perkrovas. Be to, sensorinės perkrovos kai kuriais atvejais gali apsunkinti kalbines žmogaus funkcijas, ir žodžiai gali iš jo pareikalauti papildomų pastangų.
  5. Jei žmogus turi striukę, jis gali užsinorėti ją užsidėti ir užsimaukšlinti kapišoną.Tai padeda sumažinti stimuliaciją, ir daugeliui žmonių striukės padeda nurimti. Jei striukės pasiekti neįmanoma, paklauskite žmogaus, ar jos jam neatnešti.
  6. Nereaguokite į agresyvumą pernelyg aštriai.Kai kurie žmonės esant perkrovoms tampa fiziškai ar verbaliai agresyvūs. Nepriimkite to sau, jie nevaldo savo poelgių. Be to, nepasiduokite panikai. Labai retai kada perkrovos apimti žmonės padaro rimtą žalą, nes iš tiesų jie nenori jums pakenkti, o tik nori rasti išeitį iš susidariusios situacijos. Dažniausiai fizinė agresija nutinka todėl, kad jūs bandote žmogų paliesti, sulaikyti jį ar užkirsti kelią jam išeiti.
  7. Kai žmogus nurimo, žinokite, kad jis, greičiausiai, pavargo ir dar ilgai po to bus žymiai jautresnis perkrovoms. Visiškas atsistatymas po sensorinės perkrovos gali užtrukti valandas ar net dienas. Jei galite, pasistenkite taip pat sumažinti po perkrovos stresą.
  8. Įsiklausykite į žmogų.Jis žino apie save ir savo perkrovas. Jei jis jums sako, kad jam reikia atsigauti, būkite dėmesingi. Skirtingi žmonės turi skirtingas strategijas. Jei žmogus bando nurimti demonstruodamas elgesį, kuris atrodo keistai, pavyzdžiui, linguoja, žiūri į šviečiančius daiktus arba atlieka kokius nors kitus netipinius veiksmus, nesikiškite, jei šie veiksmai nėra pavojingi. Kartais žmonės, turėdami gerus ketinimus ir bandydami padėti autistiškam ar sutrikusį sensorinį suvokimą turinčiam žmogui atitikti socialines taisykles, klysdami užkerta kelią naudingiems mechanizmams, leidžiantiems susitvarkyti su sensorinėmis perkrovomis.

Patarimai

  • Geriausias sprendimas – profilaktika. Jei jūs reguliariai kontaktuojate su žmogumi, sužinokite, kas jam iššaukia perkrovas ir venkite to. Jei išvengti neįmanoma, perspėkite žmogų iš anksto ir aptarkite, kaip susidoroti su perkrova, jei ji įvyks.
  • Sensorinė perkrova tai nebūtinai kokios nors emocijos. Nors kai kurie esant tokiai perkrovai gali atrodyti panikuojantys arba sugniuždyti, žmogus gali būti kritiškai sensoriškai perkrautas, bet nejausti jokių neigiamų emocijų. Tai greičiau kognityvinė būsena, nei emocionali.
  • Ergoterapija gali padėti su laiku sumažinti sensorinį jautrumą ir, atitinkamai, sumažinti perkrovas. Geriausia, jei intervencija prasidės kiek įmanoma jaunesniame amžiuje ir bus vykdoma terapeuto, turinčio patirties sprendžiant sensorines problemas.

Dėmesio!

  • Jei žmogus anksčiau ir neturėjo problemų su sensorinėmis perkrovomis ir nėra tokioje situacijoje, kurioje įprastas žmogus galėtų persitempti, jam gali būti insultas arba kita medicininė krizė. Atminkite insulto požymius.
  • Jei suaugęs žmogus ima kenkti pats sau, jums paprastai nereikėtų jo stabdyti. Nors vaizdas žmogaus, mušančio save, gali kelti siaubą, bandymai sugriebti jį rankomis, greičiausiai, pasunkins perkrovas. Įsikiškite tik jei jis daro kažką, kas gali sukelti rimtas traumas, pavyzdžiui, kai jis stipriais save kandžioja arba tranko galvą. Geriau stengtis sumažinti perkrovas be tiesioginio fizinio kontakto.

Šaltinis: http://www.wikihow.com/Reduce-Sensory-Overload