Gamtos gėrybės žaidžiant su vaiku

Home / NAUJIENOS / NAUDINGI PATARIMAI TĖVAMS / Gamtos gėrybės žaidžiant su vaiku
Gamtos gėrybės žaidžiant su vaiku

Nors šiuolaikinėje parduotuvėje galima nusipirkti bet ką bet kokiam įgūdžiui lavinti, nuo įvairių lavinamųjų žaidimų ir žaislų dažnai lūžta ir tradicinių ir e-parduotuvių lentynos. Tačiau lyginant savo (vaiko) rankomis gamintomis ar natūralias, gamtos pasiūlytas priemones – pastarosios visuomet laimi. Ir ne todėl, kad tai kainuoja mažiau, nors ir tai labai svarbu, o todėl, kad jos savos, tikros, kokybiškos... Taigi, šiame straipsnyje apie gamtines priemones, kurias labai smagu naudoti žaidimuose ir užsiėmimuose su vaikais 🙂

Taigi, nuo ko pradėti? Ogi atsiminkite savo vaikystę, ypač praleistą pas senelius kaime… Aš su savo drauge buvau pasistačiusi „štabą“, tiksliau ne pasistačiusi, o išsikasusi. Seneliams dėl to vėliau buvo streso, ilgai tas „štabas“, po to, kai buvo atrastas, nebelaikė, bet tai vienas ryškiausių mano prisiminimų. Dar puikiai atsimenu lobio slėpimą ir paieškas pagal savo pačių sudarytus žemėlapius. Dar ir dabar gal kur nors rasčiau metalinę dėžutę nuo čiulpinukų, pilną kriauklių, labai gražių akmenukų visokiausių džiovintų gėlyčių ir kitų stebuklų, kurie man buvo itin brangūs 🙂 O kur dar karoliai iš kriauklių ar vainikai iš gėlių... Lėlių ar žaislų aš beveik neprisimenu. O tos smagios kelionės prie jūros! Smėlio pilys, laimę nešantys akmenukai su skylutėmis, nugludinti stikliukai, gintarėliai.

Ar Jums neliūdna, kad šiuolaikiniame pasaulyje visus šiuos stebuklus vaikams pakeičia iPad’ai, telefonai, robotai, pagamintos net popierinės lėlės (vis dar prisimenu tas, kur man piešdavo mama, kurioms piešdavau sukneles, batus ir net skrybėles)... Viena vertus, technologijos, nauji žaislai, priemonės – labai gerai, bet kas, jei visa tai būtų įmanoma suderinti, ir gamtinės, natūralios nenueitų į antrąjį planą?

Kokia gi natūralių gamtos priemonių nauda?

  • Medžiagos ekologiškumas, saugumas (netoksiškumas).
  • Skirtingų juslių lavinimas tuo pačiu metu: gamtos medžiagos dažnai ryškios, turi kvapą, neįprastą paviršių, leidžia įdomius garsus (garsas kriauklėje, akmenukų skambesys dėžutėje…).
  • Smulkios motorikos lavinimas.
  • Kiekvieno gamtos objekto nepakartojamumas (tokiu būdu natūraliai pažįstame pasaulį, jo kitoniškumą).
  • Fantazijos, kūrybiškumo, nestandartinio mąstymo lavinimas.
  • Gamtos harmonijos pojūtis.
  • Aplinkinio pasaulio, jo taisyklių, mechanizmų pažinimas (tiriamųjų, pažintinių įgūdžių lavinimas).
  • Tokių vertybių, kaip rūpestingumas ir rūpestis aplinkiniu pasauliu (eko-mąstymas).

Taigi, štai keli žaidimai, kuriuos galima žaisti su vaiku neinant į parduotuvę tam pirkti specialių žaislų.

Kruopų ir prieskonių paveikslas

Šios technikos esmė ta, kad būtų sukurtas koks nors paveikslas ant lapo popieriaus klijuojant kruopas (grikius, perlines kruopas, ryžius ir pan.), žoleles, prieskonius, džiovintų vaisių gabalėlius ir t.t. Galima kurti teminius paveikslus, o galima – abstrakčius, atspindinčius vaiko nuotaiką ar fantaziją. Patys mažiausieji tokiu būdu gali „nuspalvinti“ jau nupieštus paveikslėlius. Ši technika lavina vizualinius, taktilinius, motorikos įgūdžius. Tokiems paveikslams gaminti labai tinka PVA klijai arba dvipusė lipni juosta.

Kuriame jūrą

Jei negalite nuvažiuoti prie jūros, ją galite prisiminti ir pasidžiaugti tiesiog namuose. Piešiame kreidelėmis ar pieštukais vandenį, bangas, žuvėdras – viską, ką tik norisi. Lapo apačioje galima suformuoti pliažą (pabarstyti smėlio ant dvipusės lipnios juostos). Būtų nuostabu, jei kartu sukurtumėte seriją tokių paveikslų. Sudėjus juos ant žemės, galima pasėdėti prie jūros ir pasiklausyti jūros ošimo prie ausies prisidėjus dideles kriaukles.

Atspėk, kas čia

Iš anksto paruošiamas nepermatomas medvilninis maišelis, į kurį sudedamos įvairios gamtos priemonės su skirtingu paviršiumi: riešutai, kankorėžiai, vaisiai, akmenėliai, kriauklės ir t.t. Vaikas užmerkęs akis kiša į maišelį ranką ir neatsimerkdamas bando atspėti, kas tai per daiktas. Taip pat galima žaisti su įvairiais kvapais: mandarinai, svogūnas, duona, mėta, imbieras, cinamonas... Aš, asmeniškai, mėgstu pasidaryti kvapų dėžutes, kurias labai mėgsta mano mergaičiukė. Dėžutėms panaudoju geltonąsias dėžutes nuo kinder kiaušinių.

Kambariniai augalai

Atskirai norisi aptarti vaikų, kartu su tėvais, auginamus augalėlius. Tai neįkainuojama susipažinimo su gamtos procesais patirtis, mokymasis rūpintis gyvu organizmu, atsakomybės lavinimu, praktinių įgūdžių, kaip rūpintis augalais, lavinimas. Be to, dauguma augalų ne tik valo orą, bet ir turi kitų naudingų savybių. Tačiau čia svarbu atsiminti, kad ne visi augalai tinka vaikams, tad prieš įsigyjant būtų geriausia pasitarti su augalų specialistais, kad nenusipirktumėte nuodingų ar kitų netinkamų savybių turinčių augalų sėklų.

Gamtos gėrybės žaidimams kaip ir pati gamta – neišsemiami, įkvepiantys, raminantys ir artimi. Smagių žaidimų, potyrių ir atradimų!

 

Klauskite

s2Member®