Kuo užimti autizmo spektro sutrikimų turintį vaiką? (I dalis)

Home / NAUJIENOS / NAUDINGI PATARIMAI TĖVAMS / Kuo užimti autizmo spektro sutrikimų turintį vaiką? (I dalis)
Kuo užimti autizmo spektro sutrikimų turintį vaiką? (I dalis)

Įvairius užsiėmimus galime naudoti kaip tiltą tarp autizmo spektro sutrikimą turinčio vaiko ir jo aplinkos bei joje esančių žmonių. Esama daugybės veiklų, kurios gali ugdyti socialinius įgūdžius, tuo pat metu stiprindamos ryšį tarp autisto vaiko ir aplinkinių. Kadangi kiekvienas vaikas unikalus, paranku turėti kuo didesnį pasirinkimą idėjų, kaip užimti vaiką ir išlaikyti jo dėmesį.

Smagūs užsiėmimai autizmą turintiems vaikams

Terapinių bei mokymosi tikslų siekimas neprivalo būti kankynė jums ir vaikui. Truputį pamąstę galite sukurti tokias „pamokėles“, kurios bet kokio amžiaus vaikams atrodys kaip žaidimas.

Užsiėmimai vaikams nuo gimimo iki trejų metų

Dauguma vidutinį ar sunkų autizmą turinčių vaikų diagnozuojami dar iki trejų metų[1]. Netgi neturėdami konkrečios diagnozės ir dar laukdami susitikimo su gydytoju galite užsiimti su vaiku, tai padės jo raidai ir ugdymuisi. Šias veiklas galite išbandyti dirbdami su jauniausiais autizmo spektro sutrikimą turinčiais (kaip įtariama turinčiais) vaikais:

  • Pupų dėžė: į didelį plastmasinį dubenį pridėkite sensorinių rutuliukų (stikliniai, marmuriniai, geliniai) ar džiovintų pupų. Tarp jų, šen bei ten įmeskite smulkių žaisliukų ir skatinkite vaiką kišti rankas į dubenį, kad ištrauktų norimus objektus. Sensorinių problemų turinčiam vaikui tai padės pajusti tekstūrą ir prisilietimą.
  • Kvapnūs burbulai: burbulų pūtimas gali būti smagi pojūčius įtraukianti veikla, be to, ji gali padėti lavinti burnos motoriką. Dar daugiau, burbulų buteliuko rodymas ir kiek padidinta jūsų reakcija į juos gali padėti lavinti bendro dėmesio įgūdžius, labai svarbią, tačiau sudėtingą sritį vaikams, turintiems autizmo sutrikimą.
  • Piešimas pirštais: netvarkingas, tačiau smagus piešimas pirštais gali padėti vaikui mokytis apie spalvas ir suteikti galimybę liečiant atrasti naujas tekstūras. Taip pat gali padėti mažinti sensorinį jautrumą.
  • Dainos ir eilėraščiai: vaikams dažniausiai patinka eilėraščių rimas ar pasikartojantys posmai dainose. Galite sukurti dainelių, kurios mokytų vaikus apsirengti, pavalgyti, mėgstamiausią dainelę galite naudoti kaip atpildą po to, kai vaikas atlieka ne tokią norimą (tačiau būtiną) veiklą. Į dainas galite įtraukti ir fizinę veiklą, pavyzdžiui šokinėjimą, striksėjimą, šuoliavimą.

 

II dalis: http://www.aboscentras.lt/kuo-uzimti-autizmo-spektro-sutrikimu-turinti-vaika-ii-dalis/

III dalis: http://www.aboscentras.lt/kuo-uzimti-autizmo-spektro-sutrikimu-turinti-vaika-iii-dalis/

IV dalis: http://www.aboscentras.lt/kuo-uzimti-autizmo-spektro-sutrikimu-turinti-vaika-iv-dalis/

Šaltinis: http://autism.lovetoknow.com/Activities_for_Autistic_Children

Vertė: Julija Davidonienė

[1] Duomenys iš interneto svetainės www.webmd.com