12 žaidimų, padėsiančių jūsų autistiškam vaikui užmegzti socialinius santykius

Home / NAUJIENOS / 12 žaidimų, padėsiančių jūsų autistiškam vaikui užmegzti socialinius santykius
12 žaidimų, padėsiančių jūsų autistiškam vaikui užmegzti socialinius santykius

Gebėjimas nuskaityti ir suprasti socialinius signalus autistiškiems vaikams neateina savaime. Apačioje pateikiama dvylika idėjų užsiėmimams, kuriuos galite panaudoti gerinat socialinius vaiko įgūdžius.

Kontaktas akimis

Geras ir stabilus kontaktas akimis rodo abipusį interesą pokalbio metu, o taip pat pasitikėjimą mūsų galimybėmis klausytis.

 1. “Kas ilgiau išžiūrės”

Tradicinis žaidimas, kurio metu siekiama išsiaiškinti, kas ilgiau išžiūrės į kito akis nemirksėdamas. Toks žaidimas gali sudominti kai kuriuos vaikus, ypač jei jie linkę konkuruoti.

 

 1. Akys kaktoje

Bendro žaidimo su vaiku metu priklijuokite jam ant kaktos lipnų popierėlį, nupieškite ant jo porą akių. Paskatinkite vaiką žiūrėti į paveikslėlį ant jūsų kaktos. Tai ne tas pats, kas žiūrėti į akis, tačiau tai žvilgsnio treniravimas tinkama linkme, ir tai smagus ir mažiau invazinis būdas tai daryti.

 1. Supynės

Pabandykite su vaiku palaikyti akių kontaktą tuo metu, kai jis supasi. Tai galima daryti žaidimo, kurio metu vaikas turi pasiekti jus savo kojomis, metu. Maloni sensorinė stimuliacija gali raminti vaiką, leisdama jam susitelkti į pašnekovą. Kaskart kai vaikas žiūri jums į akis, girkite jį už tai.

Idiomos

Vaizdingi posakiai (idiomos) gali sukelti sunkumų net įprastos raidos vaikams. Kalbant apie autistiškus vaikus, juos šie posakiai veda iš proto tiesiogine ta žodžio prasme (tai taip pat idioma?). Užsiėmimai, kurie leis vaikams geriau suprasti idiomas: 

 1. Knyga apie idiomas

Yra įvairios knygos, kur naudojamos ir aiškinamos idiomos, o taip pat pateikiama kiekvienos idiomos istorija. Skaitykite tokias knygas kartu su vaiku. Pradėkite sudarinėti nuosavą knygą išgirstų išsireiškimų. Pavyzdžiui, jei vaikas girdi posakį “Tampyti katiną už ūsų”, sukurkite kartu su juo puslapį apie šią idiomą, su iliustracijomis ir aprašymu, ką tai reiškia.

 1. Tinklapiai internete

daugelyje puslapių yra idiomų sąrašai ir žodynas ar net žaidimai, kur siūloma atspėti, ką jie reiškia.

 1. Tapatinimo ar atminties žaidimas

Ant vienų kortelių užrašykite skirtingus išsireiškimus ir posakius, o ant kitų – jų reikšmę. Duokite vaikams užduotį suporinti vienas korteles su kitomis. Galite padaryti žaidimą įdomesniu, jei nupiešite tiesioginę idiomos reikšmę, kad iliustruotumėte, kaip atrodo vienas ar kitas išsireiškimas.

Veidų atpažinimas/ Emocijų interpretacija

Tai labai svarbūs įgūdžiai tiek namie, tiek mokykloje ar lauke. Dauguma nesusipratimų autistiško vaiko gyvenime susiję su tuo, kad jie neteisingai supranta kitas emocijas. Kartais vaikams sunku išsiaiškinti, kaip suprasti vieną ar kitą veido išraišką. Jie lengvai gali nuspręsti, kad nusivylimas reiškia pyktį, ir priimti nerimą veide kaip linksmumą.

 

 1. Emocionalios šarados

Vietoje to, kad sugalvotumėte įprastus šiam žaidimui žodžius, naudokite skirtingas emocijas. Užrašykite jausmų pavadinimus ant popieriaus lapelio ir iškirpkite. Žaidėjas traukia viena žodį, o po to bando pavaizduoti jo reikšmę be žodžių, kad kiti galėtų jį atspėti. Jūs galite pakeisti žodžius paveikslėliais, kuriuose pavaizduotos vienos ar kitos emocijos. Jei nori, vaikai emocijas gali ne vaizduoti, o pabandyti jas nupiešti, kad kiti atspėtų žodį iš paveikslėlio. Žaidimą galima pasunkinti, jei bus draudžiama piešti veidus žaidžiant šį žaidimą. Vietoje to vaikai gali bandyti popieriuje nupiešti viso kūno kalbą arba skirtingas situacijas, kurie sukelia šią emociją (pavyzdžiui, jei žodis “liūdesys”, galima nupiešti susigūžusį berniuką, kuris sėdi ant suoliuko po lietumi).

 1. Žaidimas su veidrodžiu

Tokie žaidimai – tai puikus būdas padirbėti su socialiniais santykiais. Pabandykite “veidrodiniu principu” kopijuoti autistiško vaiko mimiką ir judesius. Po to tegu vaikas pabando imituoti jus (pavyzdžiui, palies nosį ar iškiš liežuvį). Darykite juokingus veidus, kuriuos pagal žaidimo taisykles vaikas turi nukopijuoti. Socialinių įgūdžių deficitą turintys vaikai sunkiai skaito veido išraiškas bendraudami, o tokie užsiėmimai padės jiems priprasti prie to ir pasijusti komfortiškiau.

 1. Emocionalus loto

Jūs galite panaudoti skirtingų emocijų fotografijas vietoje loto kortelių. Prie jų galima padaryti korteles su emocijos pavadinimu, o po to galite paprašyti vaiko sutapatinti pavadinimą ir vaizdą, arba galite pažaisti tradicinį loto.

Gebėjimas laikytis pokalbio temos

Kai žmonės bendrauja, jie pasirenka tam tikrą pokalbio temą. Kiekvienas žmogus prideda kažką prie temos tol, kol pokalbis baigiamas, arba tema pakeičiama. Autistiškiems vaikams būna sunku laikytis vienos temos arba dalyvauti įprastame pokalbyje. Štai konkrečios užduotys, kurios gali jiems padėti.

 1. Žaidimai temomis

Pažaiskite abėcėlę, kai kiekvienai abėcėlės raidei reikia sugalvoti žodį kokiai nors konkrečiai temai, pavyzdžiui “Vaisiai ir daržovės”: A… arbūzas, B… bananas.

 1. Pokalbio scenarijus

Tai instrumentas, kuris padeda autistiškiems vaikams palaikyti abipusį pokalbį, suteikdami jiems būtiną struktūrą ir palaikymą. Užrašykite kortelėse pačius paprasčiausius pokalbio scenarijus, vietoje kai kurių frazių palikite tuščias vietas, kad jas užpildytų vaikas. Pabandykite su vaiku aptarti kiekvieną scenarijų. Kiekviena kortelė turi turėti vizualią pagalbą apie tai, kad reikia žiūrėti į pašnekovą, kalbėti, o po to klausyti. Vaikams primenama, kad po kiekvienos tavo paties frazės jie turi klausyti pašnekovo.

 1. Pasakojimai-improvizacijos

Šiam žaidimui padėkite skirtingų emocijų paveikslėlius ant stalo. Žaidėjai kartu sprendžia, kokie elementai turi pasireikšti pasakojime (pavyzdžiui, žaidimų aikštelė, kamuolys ir smėlis). Žaidimo tikslas tame, kad žaidėjai paeiliui sudarytų pasakojimą, atsižvelgdami į vienas kito idėjas, ir (su laiku) panaudotų visus elementus. Pradžioje pirmas žaidėjas išsirenka paveikslėlį ir pradeda pasakojimą. Pasakojimas gali turėti bet kokius pasakojimo vingius, tačiau jame būtinai panaudojama emocija, kuri pavaizduota kortelėje. Po minutės ar dviejų kitas žaidėjas ima kitą paveiksliuką ir tęsia pasakojimą. Žaidėjai tai daro paeiliui, kol nepanaudos visų istorijos elementų ir nepasieks tinkamo finalo.

Šaltinis: https://www.friendshipcircle.org/blog/2011/03/28/12-activities-to-help-your-child-with-social-skills/

Klauskite

s2Member®