Kaip sudominti vaiką namų ruošos darbais

Home / NAUJIENOS / NAUDINGI PATARIMAI TĖVAMS / Kaip sudominti vaiką namų ruošos darbais
Kaip sudominti vaiką namų ruošos darbais

Geriausias mamos ar tėčio pagalbininkas/ pagalbininkė! Tai pagyra, kurios vertas kiekvienas vaikas. O namų ruošos darbai gali būti ne tik naudingi, bet ir labai smagūs. Kaip vaikas išmoks pasirūpinti savimi, jei mes jo neišmokysime, kaip mes galime jį mokyti, jei ne linksmai žaisdami. Taigi, linksmoji namų ruoša ir kelios gudrybės, kad vaikui namų ruošos darbai taptų džiaugsmu, o ne kankyne.

1. Dirbkite kartu

Kas nežino visuotinai paplitusios mamos frazės: „Eik, pažaisk, aš užimta” — rimta klaida, jei norite išauklėti rimtus pagalbininkus. Užsiimkite namų ruošos darbais kartu. Pasisodinkite mažyli šalia savęs virtuvėje, jis puikiai gali sudalyvauti tešlos minkyme, pirštukais suplėšyti salotų lapus, nuvalyti stalą ar nusijoti miltus.

Šalia didelės lyginimo lentos galima pastatyti žaislinę arba paprasčiausią dėžę ir lyginkite sau kartu. Namų ruošos darbai gali ne skirti, o vienyti Jus ir vaiką. Pavyzdžiui, bendros ruošos metu galite vaikučiui pasakoti pasakas apie dalykus, kurie ieškojo savo vietos ir galiausiai rado, padedant mažam stebukladariui.

2. Pažymėkite sėkmes

Stebuklingi žodžiai, kurie puikiai veikia ir vaikus, ir suaugusius: „Tik tu tai gali padaryti išties gerai!” Suvokdamas savo nepakartojamumą ir svarbą popierėlių nuo žemės metu arba valant dulkes nuo televizoriaus, mažylis su malonumu užsiims reikalais, kuriuose jis geriausias iš geriausių.

3. Atsižvelkite į charakterį

Pasistenkite pastebėti vaiko polinkius vienai ar kitai veiklai ir leiskite jam atlikti būtent tas užduotis, kurie jam prie širdies.

Vieniems vaikams patinka globalūs darbai — grindų plovimas arba teritorijos aplink namų tvarkymas. Kitiems — darbas, kuriam reikia koncentracijos ir atidumo, pvz., knygų, žaislų ir rūbų dėliojimas į vietas (rūšiavimas).

4. Žaiskite!

Nuobodžius kasdienius darbus galima paversti smagiu žaidimu. Siurblio gaudynės vaikų žaidimo kambaryje, stebuklingų puodelių plovimas arba lobių paieškos maišeliuose, parsineštuose iš parduotuvės, — greičiausiai tokių nuotykių Jūsų vaiko gyvenime dar nebuvo.

5. Tegu pagalba būna tikra

Pasitelkite vaiko pagalbą ten, kur jis gali išties padėti, o ne tik norėdami jį kuo nors užimti ar atitraukti nuo išdaigų.

6. Palikite vietos staigmenai

Vaikai mėgsta tėvams daryti staigmenas. Suteikite jiems tokią galimybę, leisdami suprasti, kaip Jus nudžiugins netikėta jų pagalba. Tegu išplauta lėkštė, pamaitinta katė ir paklota lova tampa Jums tokia staigmena. Neslėpkite savo džiaugsmo ir nesitaupykite pagyroms.

7. Nesitikėkite idealaus įvykdymo

Iš karto laukti, kad vaikas namų ruošos darbus darys idealiai, neverta. Jokiu būdu negalima vaiko barti, net jei po tvarkymosi atsirado papildomų šiukšlių, kurias Jums po to teks surinkti. Žinoma, pradžioje paskui mažylį daug ką teks perdaryti, tačiau tai būtinas etapas šiame kelyje.

8. Leiskite išsiaiškinti savarankiškai

Jei vaikas ilgai atlieka namų ruošos darbus,

nesikiškite,
neskubinkite
ir juo labiau nebarkite.

Apsišarvuokite kantrybe ir leiskite vaikui pabaigti pradėtą darbą. Kitaip išsigandęs vaikas kitą kartą gali atsisakyti padėti, o mamai teks visuomet pabaigti vaiko pradėtas iniciatyvas: juk jo galvoje neužsifiksuos faktas, kad bet koks pradėtas darbas turi būti būtinai pabaigtas.

9. Darbas – ne bausmė

Namų ruoša neturi tapti bausme už blogą elgesį. Vaikas neturi galvoti, kad jam reikia susidėti žaislus ar sudėti savo daiktus į vietą tik dėl to, kad jis ko nors prisidirbo.

10. Neskirstykite darbų į „vyriškus” ir „moteriškus”

Ir berniukai, ir mergaitės turi mokėti
plauti indus,
susitvarkyti savo kambarį,
siūti sagas
ir net įkalti vinį.